35 km dla Niepodległej. To już VIII edycja „Odjazdowego bibliotekarza”

14 maja, 2018

RÓWNOPOLE – RZADKOWO – MORZEWO. 12 maja 2018 roku przez naszą gminę przejechali miłośnicy dwóch kółek oraz książek. Była to już VIII edycja rajdu rowerowego „Odjazdowy bibliotekarz”. W tym roku został on poświęcony setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wzięło w nim udział 34 uczestników. Komandorem rajdu był Ryszard Grześkowiak nauczyciel -bibliotekarz z Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Pile. Trasa biegła z Piły do Kaczor, a następnie przez: Równopole, Rzadkowo i Morzewo. Ogółem grupa pilska przejechała około 35 km.
W Kaczorach pilską grupę powitali młodzi rowerzyści ze Szkoły Podstawowej w Kaczorach z Joanną Stachowiak – współorganizatorką rajdu.

Oto jej relacja z rajdu:

„Pierwszym ważnym punktem na trasie było Rzadkowo. Uczestnicy poznali historię miejscowości oraz dobrego ducha miejscowego pałacu – hrabinę Joannę Nepomucenę Grabowską. Młoda hrabina, którą zagrała Julia Szymańska, opowiedział o budowie pałacu i jego tajemniczych tunelach. Anna Napierała – dyrektor Publicznego Przedszkola w Rzadkowie oprowadziła zwiedzających po pałacowych wnętrzach, w których obecnie bawią się i uczą przedszkolaki.
Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Kaczor i Okolic przygotowali wystawę książek oraz pocztówek historycznych. Zachęcali przybyłych rowerzystów do poznawania ciekawych dziejów naszego regionu.

Kiedy zapłonęło ognisko, przygotowane przez sołtys Mariolę Zielińską, oprócz pieczenia kiełbasek uczestnicy wykonali kilka pieśni patriotycznych.

Po krótkim odpoczynku w parku rajdowicze udali się pod mural wykonany przez Kaczorskich Patriotów. Po kilku informacjach na temat Powstania Wielkopolskiego usłyszeli również o jednym z jego uczestników. Władysław Kaja (1894-1939) – urodził się w Rzadkowie, bohater dwóch wojen, walczył w powstaniu. W czasach dwudziestolecia międzywojennego był dyrektorem szkoły w Budzyniu. Zginął 7 listopada 1939 roku zastrzelony przez Niemców w Górach Morzewskich.

Potem podczas drogi biegnącej opodal Zespołu Szkół Specjalnych i Domu Pomocy Społecznej poznali historię rzadkowskiego szybowiska oraz Janiny Lewandowskiej (1908-1940), która przed II wojną światową odbywała tam szkolenie. Córka przywódcy Powstania Wielkopolskiego była jedyną kobietą, która zginęła w Katyniu rozstrzelana przez Rosjan.

W Morzewie uczestnicy rajdu przystanęli przy budynku przedszkola i uczcili pamięć polskich patriotów zamordowanych w Górach Morzewskich.”

Komandor rajdu podziękował wszystkim , którzy przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia i uczestnikom rajdu. Najmłodsi otrzymali pamiątkowe zakładki do ksiązek. Droga do Kaczor minęła szybko i przyjemnie. Następny taki rajd już za rok.