Czy w 100. rocznicę powstanie pamiątkowy kamień?

30 grudnia, 2017

KACZORY. 27 grudnia o godz. 12:00 na cmentarzu w Kaczorach, odbył się uroczysty apel z okazji 99 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jego inicjatorem było Stowarzyszenie Przyjaciół Kaczor i Okolic wraz ze szkołą podstawową i gimnazjum w Kaczorach.

– Po wprowadzeniu sztandaru Gimnazjum głos zabrał prezes SPKiO Bohdan Lach, który nawiązując do walki powstańców wielkopolskich, zaproponował, aby w setną rocznicę tych wydarzeń postawić pamiątkowy kamień ku czci poległych Wielkopolan – mówi Iwona Wieczorek – Onyśko nauczycielka z kaczorskiego gimnazjum. – Modlitwę za zmarłych odmówił ks. proboszcz Andrzej Czerwiński. W apelu poległych, Zosia Boruta odczytała 26 nazwisk mieszkańców gminy Kaczory, którzy brali udział w Powstaniu Wielkopolskim. Na ich grobach zapalono znicze.
„Nie może być przyszłości bez przeszłości. To z niej wyrośliśmy. To ona tworzy nas jako Polaków. To groby naszych przodków, to pamięć o nich. To nasze wczoraj tworzy nasze dziś, nasze jutro.” Pod takim hasłem uczniowie kaczorskiego gimnazjum przygotowali oprawę artystyczną, poświęconą bohaterom walki o powrót Wielkopolski do Ojczyzny. Młodzież gimnazjalną wsparł chór prowadzony przez Andrzeja Szymczaka. Uroczystość tradycyjnie zakończyła się wykonaniem wspólnej fotografii.