Dzieci szkoliły dorosłych w ratowaniu życia

11 kwietnia, 2018

ŚMIŁOWO-PIŁA. Z okazji „Światowego dnia autyzmu”, na zaproszenie organizatorów obchodów tego dnia czyli  rodziców i dzieci z „Niebieskiej 12”, galerii VIVO oraz Stowarzyszenia Spełniamy Marzenia, uczniowie grupy RUR (Ratujemy i Uczymy Ratować) wraz z instruktorem – Wiolettą Janowską, ze Szkoły Podstawowej w Śmiłowie, wzięli czynny udział w tym wydarzeniu.

Uczniowie grupy RUR, prezentowali swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Nie zabrakło chętnych (szczególnie dzieci) do przećwiczenia wybranych elementów pierwszej pomocy, które pozwalają na ratowanie ludzkiego życia.

– Dzieci działając często instynktownie, jako pierwsze podejmują kluczowe działania, choćby sprawdzenie przytomności osoby poszkodowanej poprzez chwycenie za ramie, potrząsanie i pytanie, np. „Czy coś się stało?” – mówi Wioletta Janowska, Instruktor RUR w SP Śmiłowo.

Celem pokazu było zachęcenie i propagowanie wiedzy i umiejętności wśród dzieci oraz uświadomienie dorosłym, jak ważny jest RUR dla zdrowia i życia człowieka.

W pokazie podczas „Światowego dnia autyzmu”, udział wzięli uczniowie klasy I, IV i VII: Zuzanna Maluga, Małgorzata Pufahl, Antonina Pawłowska, Amelia Górka, Wiktoria Gołębiowska, Dorota Hammling, Karolina Gruszczyńska, Kinga Kroll, Natalia Szdzuij, Julia Koc i Julita Szczepaniak.
– Jako instruktor grupy RUR, składam serdeczne podziękowania organizatorom imprezy za zaproszenie, które sprawiło nam wiele radości i poczucia wartości z podejmowanych przez nas działań. Składam także gorące podziękowania zarówno uczestnikom – ratownikom, jak również ich rodzicom, którzy kolejny raz poświęcili swój wolny czas i przywieźli swoje dzieci na ten pokaz – mówi Pani Wioletta.