Lewitujący lód na jeziorze okresowym. Niezwykłe zdjęcia pana Andrzeja

28 lutego, 2018

KACZORY – ŻABOSTOWO. Zasilone rzeką okresową „Suche Jezioro Żabostowskie” ukazało niesamowite zjawisko. Po opadnięciu wody, na drzewach utrzymał się „lewitujący” lód. Zdjęcia, które to obrazują, a zostały zrobione przez pana Andrzeja – mieszkańca Kaczor, opublikowano nawet na ogólnopolskim portalu TVN Meteo!

W ostatnim czasie poziom wody w jeziorze Kopcze znacząco się podniósł – wynosi obecnie około 4-5 metrów, podczas gdy średni stan to mniej więcej trzy metry, czytamy na portalu tvnmeteo.tvn24.pl.

Około tygodnia temu ze zbiornika zaczęła wypływać niewielka rzeka. Jej obecna długość to 2,5 kilometra, a swój bieg kończy przy osadzie Żabostowo. Woda z rzeczki zasiliła „Suche Jezioro Żabostowskie”, które jest zbiornikiem o charakterze okresowym. Jej poziom doszedł tam do jednego metra. Co ciekawe, rzeka pojawia się na tyle rzadko (średnio raz na kilkanaście lat), że nie zaznacza się jej na mapach. Ostatnio pojawiła się w 2001 roku, a wcześniej w 1987 r.

Tak jak w całej Polsce, w gminie Kaczory temperatura w ostatnich dniach spadała poniżej zera stopni (w ciągu dnia wynosiła około -5 czy -6 stopni Celsjusza – informował Andrzej), więc powierzchnia „jeziora” zamarzła. Tymczasem woda z jeziora Kopcze wciąż płynęła i gromadziła się pod powierzchnią powstałej tafli lodu.

Kilka dni później poziom rzeki opadł o 80 centymetrów. Lód, gruby na 20 cm, jednak pozostał. Na zdjęciach, które zrobił pan Andrzej i wysłał je na Kontakt 24, widać, jakby tafla „lewitowała”. Utrzymała się na drzewach, a pod nią pozostała zupełnie pusta przestrzeń.
[źródło: tvnmeteo.tvn24.pl, fot. Andrzej Rybiński]