Uczniowie z Dziembowa na Biskupin Archeo – fashion week

28 września, 2016

dsc_0285

DZIEMBOWO – BISKUPIN. Uczniowie z dziembowskiej podstawówki uczestniczyli w XXII Festynie Archeologicznym w Biskupinie, który poświęcony był modzie.

Temat wydawałoby się bardzo współczesny, ale tylko pozornie. Wszak szata i ozdoby towarzyszą człowiekowi od tysiącleci. Zmieniały się kolory, tkaniny, styl, ale do dziś stroje starożytnych Greczynek czy Rzymianek są inspiracją największych projektantów.Nic dziwnego, że dawne modowe pomysły przybyli do Biskupina oglądać turyści z całej Wielkopolski. Wśród nich była spora grupa uczniów z Dziembowa. I choć pokaz mody śródziemnomorskiej, a potem wczesnośredniowiecznej był być może ciekawszy dla żeńskiej części oglądających, to modelki i modeli na wybiegu oklaskiwali zarówno chłopcy, jak i dziewczyny.

Potem nadszedł czas na ćwiczenia z bronią w ręku. Najodważniejsi stanęli do walki z wojem dzierżąc w dłoniach tarczę i miecz, inni rzucali dzidą, a nawet toporem. Nagrodą za zwycięską walkę i trafny rzut był uścisk łapy psa biskupińskiego woja.

Równie ważnym punktem wyprawy było obejrzenie inscenizacji chrztu Mieszka I i walki przy użyciu broni wczesnośredniowiecznej. Zgromadzona publiczność  zobaczyła najpierw Mieszka i Dobrawę, których pobłogosławił biskup Jordan, a potem prezentację walk między obrońcami Biskupina a najeźdźcami czyli wojskiem księcia Przemysła.  Zważywszy na to, że widownia w znacznej części też uzbroiła się w średniowieczny oręż w pobliskich straganach, na toczące się walki spoglądała z dużym zainteresowaniem.

dsc_0284

dsc_0283

dsc_0286

dsc_0287

dsc_0289

sam_3921

Wyprawę do rezerwatu archeologicznego w Biskupinie zakończyła wspólna fotografia przy najbardziej znanej zrekonstruowanej jego części – bramie wjazdowej.

dsc_0306

 [Dorota Giedrys]