„Walczyk z debilem”. Zespół Na Górze nagrał wyjątkowy teledysk

5 września, 2016

wpis

RZADKOWO – PIŁA. Grupa „Na Górze”, która ma swą bazę w Pile, a powstała w Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie, nagrała wyjątkowy teledysk do wyjątkowego utworu.

Jest on odpowiedzią skierowaną do polskiego polityka, który osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności nazywa debilami i idiotami – powiedział nam kierujący grupą Wojciech Retz.

– Stosowanie tego typu określeń jest obraźliwe. Wiele dekad temu „debilizm” był oficjalną nazwą medyczną, ale teraz jest zwrotem jednoznacznie poniżającym. Skoro ktoś, a tym bardziej polityk, który powinien służyć społeczeństwu (bo taka moim zdaniem jest rola polityków!) oficjalnie w ten sposób traktuje ludzi, to uznaliśmy, że powinniśmy odpowiedzieć. Właśnie my – zespół złożony w większości z osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością. I odpowiadamy w taki sposób, aby było to jasne i komunikatywne dla tego pana – jego językiem. Ostro, stanowczo, „z grubej rury”. Poza tym, my wierzymy w siłę artystycznego buntu, siłę protest songów, siłę punk rocka – podkreśla pan Wojciech.Teledysk promuje nową płytę grupy Na Górze pt. „Mieszanka wybuchowa”. Można ją otrzymać uczestnicząc w jej społecznościowym finansowaniu. Ten i pozostałe utwory na płytę zostały już nagrane w studiu za dochód z koncertów. Teraz cały materiał czeka na wytłoczenie. Jeśli chcesz w tym pomóc i otrzymać pocztą „Mieszankę wybuchową”, kieruj się wskazówkami zawartymi w opisie do teledysku zamieszczonego na portalu You Tube.

Warto jeszcze wspomnieć, że zespół „Na Górze” tydzień temu otrzymał wyjątkowe wyróżnienie – Złotego Gołębia. Jest to przechodnia statuetka Organizacji Narodów Zjednoczonych, stworzona w 60. rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. Otrzymują ją osoby, organizacje, grupy które poprzez swoją działalność zwracają publiczną uwagę na podstawowe prawa godności i szacunku dla każdego człowieka. Po świecie wędruje 30 takich gołębi – przez pewien czas gościły m.in. u Dalajlamy, a w Polsce u Lecha Wałęsy…

W grupie obecnie gra i śpiewa dwóch mieszkańców DPS w Rzadkowie – perkusista i wokalista.