Zapalili znicze na grobach Powstańców

28 grudnia, 2016

KACZORY, ŚMIŁOWO, RÓWNOPOLE, RZADKOWO, MORZEWO, DZIEMBOWO. 27 grudnia na cmentarzu w Kaczorach odbyła się kolejna już uroczystość upamiętnienia tym razem 98 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kaczor i Okolic w Kaczorach oraz miejscową szkołę podstawową i gimnazjum.

– Każda Mała Ojczyzna ma swoich bohaterów, my mamy ich 26 – mówił podczas uroczystości Bogdan Lach prezes SPKiO. – Spotykamy się co roku, aby przywołać na chwilę pamięć o ludziach, których już nie ma, a którzy swoim życiem i przelaną krwią otworzyli nam drogę do obecnej rzeczywistości.W dniu dzisiejszym członkowie stowarzyszenia zapalili już znicze w miejscach spoczynku Powstańców Wielkopolskich – na cmentarzach w Śmiłowie, Równopolu, Rzadkowie, Morzewie, Dziembowie i w Górach Morzewskich… za chwilę zapalimy znicze na cmentarzu w Kaczorach.

Nasi bohaterowie mieli to szczęście, że wrócili z Powstania, dożyli końca swoich dni i spoczywają na naszych cmentarzach. Mamy też powstańców wielkopolskich, naszych rodaków, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Jednym z nich jest Władysław Kaja, który urodził się w Rzadkowie 10 grudnia 1894 roku i został on rozstrzelany w Górach Morzewskich 7 listopada 1939 roku.

Modlitwę za powstańców odmówił ks. proboszcz Andrzej Czerwiński. Pieśni patriotyczne wykonał chór parafialny pod kierunkiem Andrzeja Szymczaka, a oprawę historyczną przygotowali uczniowie podstawówki i gimnazjum.

Obchody zakończyła wspólna fotografia uczestników uroczystości.

*

Z kolei 21 grudnia w dziembowskiej podstawówce (podobnie jak w innych szkołach naszej gminy) uczniowie wraz z nauczycielami zorganizowali uroczysty apel upamiętniający Powstanie Wielkopolskie.

Zaczęło się od projekcji filmu o Powstaniu. – Mamy nadzieję, że żywa lekcja historii utrwali w uczniach informacje dotyczące Powstania Wielkopolskiego, wzmocni poczucie patriotyzmu i przywiązania do naszej ziemi – powiedziała Izabela Zaworska nauczycielka j. polskiego, organizatorka apelu.