„Zapisujcie się do bazy dawców! To nic nie boli”…

6 grudnia, 2016

kopia-wpis3

RÓWNOPOLE, PIŁA. …pisze „Wanda” w komentarzu, pod artykułem (Zarejestruj się i pomóż Monice!) o dziewczynie z Równopola chorej na białaczkę, która pilnie potrzebuje przeszczepu szpiku.

11 grudnia w WDK w Równopolu oraz 10 i 11 grudnia w galerii VIVO! w Pile odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych, dedykowana 36-letniej Monice Hyl z Równopola.
Do wzięcia udziału w tej akcji zachęca właśnie czytelniczka NaszyKaczor, internautka „Wanda”:Jestem dawcą szpiku – pisze w komentarzu. – W lutym minie dwa lata od przeszczepu. Dziś dowiedziałam się, że mój biorca ma się dobrze. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania. Ja miałam pobrane komórki z talerza miednicy. Ludzie , jak jesteście zdrowi i możecie, to się zapisujcie do bazy dawców. To nic nie boli!

W tym miejscu warto przypomnieć, że w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są jednak pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy wśród 28 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Wśród nich jest 36-letnia Monika Hyl z Równopola.

Lekarstwem dla Moniki, jak i dla innych chorych, jest przeszczepienie szpiku bądź komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Im więcej osób będzie zarejestrowanych, tym większe są szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego dla osób potrzebujących przeszczepienia.

– Przyjdź i zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku i komórek macierzystych i uratuj mnie i wielu innym ludziom życie! – apeluje Monika Hyl.

Co ważne, zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego… dopiero wtedy dochodzi do przeszczepu.

*

W zeszłym tygodniu w Urzędzie Gminy Kaczory odbyła się konferencja prasowa z udziałem Grzegorza Zwierzchowskiego – koordynatorem ds. Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS Polska.

– Wszyscy chcący się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL – mówił pan Grzegorz. – Warto też wspomnieć, że fundacja DKMS Polska pokrywa koszt rejestracji potencjalnego dawcy, który wynosi obecnie 180 zł.

583dcab1f2810_osize933x0q70h70f4ae

mhr004-monika-hyl-plakat_a3

mhr004-informacje-dla-dawcow-ulotka_a5

Linki do materiałów DKMS:

mhr004-informacja-prasowa-rownopole-i-pila
mhr004-informacje-dla-dawcow-ulotka_
a5 mhr004-fakty-i-mity-na-temat-dawstwa
mhr004-faq-fundacji-dkms