Rolnicy podziękowali za plony. Tym razem w Dziembowie

27 sierpnia, 2017

DZIEMBOWO. Rozpoczęło się od mszy świętej w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Potem nastąpił przemarsz na stadion miejscowej „Noteci” na dalszą część uroczystości, którą otworzył Jan Kieruj sołtys Dziembowa.

Oprawę ceremoniału dożynkowego zapewniły zespół Chabry z Wałcza oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dziembowie.

Starostą tegorocznych dożynek był 46-letni  Andrzej Obrowski – urodzony w Szamocinie, z wykształcenia rolnik-ogrodnik. Przejął w wieku 18 lat gospodarstwo po rodzicach. Obecnie gospodaruje z żoną Małgorzatą na 23 ha ziemi własnej, 10 ha dzierżawionej i 10 ha użyczenia. Specjalizuje się w hodowli trzody chlewnej i bydła opasowego. Uprawia zboża i rośliny okopowe, głównie na karmę dla zwierząt. Całkowicie przebudował i unowocześnił gospodarstwo. Oprócz domu, powstała nowa obora, chlewnia oraz wiata do przechowywania ciągnika i maszyn rolniczych. Dąży do poprawiania warunków pracy modernizując gospodarstwo i inwestując w sprzęt rolniczy. Państwo Obrowscy mają dwoje dzieci: 15-letnia córka Dorota i 14 -letni Michał są uczniami Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kaczorach. Pan starosta jest zapracowanym człowiekiem, jednak gdy nadarzy się chwila odpoczynku, przeznacza ją na kibicowanie polskim sportowcom, głównie piłce nożnej. Lubi rodzinne podróże i wyjazdy na basen.



Starościną dożynek była 42-letnia Aneta Gonia – urodzona w Szamocinie, z wykształcenia technik-ceramik. Razem z mężem Przemysławem przejęli gospodarstwo po rodzicach pana Przemysława. Gospodarują na 52,18 ha ziemi. Specjalizacja nastawiona jest na hodowlę bydła opasowego i trzody chlewnej, a ponadto uprawę zbóż, kukurydzy i siano-kiszonki przeznaczonej na karmę dla zwierząt. Gospodarstwo jest w pełni zmodernizowane, ciągle udoskonalane poprzez zakup sprzętu rolniczego. W ostatnich latach powstała nowa chlewnia, zakupiony został ciągnik i kombajn zbożowy. Pani Anet z dumą mówi o dwóch synach: 22- letnim pracującym Dawidzie i 16-letnim Mateuszu, który od września podejmie naukę w zawodzie mechanika samochodowego. Starościna pomimo zapracowania znajduje czas na pracę społeczną. Zaangażowana jest w Kole Gospodyń Wiejskich, współtworzy i wspiera wszelkie lokalne inicjatywy. Lubi czytać kryminalne bestsellery i zwiedzać bliższe i dalsze okolice.

– Co roku spotykamy się w innej miejscowości naszej gminy i zawsze jest to samo wspaniałe przyjęcie, które ma na celu oddanie hołdu naszym rolnikom. I choć pogoda w tym roku – a nawet i dzisiaj, w dniu dożynek – jest kapryśna, rolnicy znakomicie sobie poradzili i zebrali z pól cały plon – podkreślił Brunon Wolski wójt gminy Kaczory, który odebrał z rąk starostów dożynkowy chleb.



Tegorocznemu świętu plonów towarzyszyły koncerty gminnej orkiestry dętej i zespołu wokalnego Sonata, które działają przy GOK w Kaczorach, zespołu Stonehenge z programem „Muzyka świata”, a w finale zespołu Vivo.

Nie można było też przegapić charakterystycznych dekoracji dożynkowych rozsianych po całej miejscowości. Oto niektóre z nich…





2 gniazda jednego dnia. Szerszenie zadomowiły się w Prawomyślu